Monthly Archives: November 2018

Премиерот Заев на втора средба со пратениците од новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска ја оствари втората средба со пратениците од новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Изјавата на премиерот Заев после средбата, на која беа направени последните консултации за нацрт амандманите на Уставот, ви ја пренесуваме во целост: „Денеска ја направив втората средба, јас како Претседател и претставник на Владата ...

Read More »

Османи на средба со Катругалос во Атина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Грција, оствари средба со Алтернативниот Министер за надворешни работи и европски прашања, Јоргос Катругалос. Главна тема на средбата беше политичкиот развој на настаните во двете земји по одлуката на Собранието за отворањето на уставот на Република Македонија, а во насока на обврските на кои ...

Read More »

Состојба на Патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови. Од оваа причина, напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни сообраќајот на автопатот ...

Read More »

Вицепремиерот Османи го претстави финалниот План 18 кој беше усвоен на седница на Владата

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Прес центарот на Владата на Република Македонија одржа прес-конференција на која ја презентираше содржината на реформскиот План 18 кој вчера беше усвоен од страна на Владата. “Имплементацијата на Договорот од Преспа претставува една од најважните обврски преземена од наша страна и дозволете во оваа прилика да изразам особено ...

Read More »

Премиерот Заев на средба со делегација од Светска банка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со високите претставници од Светска банка, потпретседателот за Европа и Централна Азија, Сирил Мулер, регионалната директорка за Западен Балкан, Линда Ван Гелдер и Марко Мантованели, директор на Светска Банка за Македонија.   На средбата беше разговарано за долгорочната системска и аналитичка поддршка на Банката во досегашната и идната соработка со ...

Read More »

Состојба на Патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови. Од оваа причина, напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни сообраќајот на автопатот ...

Read More »

Министерство за култура: Потпишан договор за грант за Чифте амам

Mинистерот за култура Асаф Адеми и амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Република Македонија Џес Бејли, денеска во Чифте амам  присуствуваа на потпишувањето на Договор за грант кој го доделува Амбасадорскиот фонд за културно наследство на САД за 2018 година  за „Санација на оштетувањата од влага, заштита од навлегување на атмосферска вода, заштита од УВ-зрачење и оградување на културното добро ...

Read More »