Monthly Archives: November 2018

План 18, Чекор Поблицку до Членство во НАТО и ЕУ

Планот 18, за реформи во клучните стратешки области како владеење на правото, безбедносни служби и јавна администрација, е усвоен на редовната седница на Владата од 30.10.2018 година. Остануваме на нашата определба за инклузивност, каква што имавме и во однос на Планот 3-6-9. Отворени сме за соработка со стручната и академската јавност, со граѓанските организации. Инклузивноста е составен дел од процесот. ...

Read More »

Царовска во Белград: Со ЕУ Заеднички ја Унапредуваме Социјалната Заштита во Западен Балкан

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, со колегите министри од Западен Балкан, потпишаа Декларација за унапредување на социјалната политика во регионот. Декларацијата беше потпишана вчера на конференцијата „Иницијатива за социјална димензија на ЕУ интеграциите“ што се одржа во Белград.  Со овој документ земјите потписнички се обврзаа заеднички да дејствуваат во спроведувањето на реформите од социјалната заштита.   „Со приклучувањето кон Регионалната Декларација за унапредување ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 07.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ЕВН известува дека од 03.10.2018 година напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни, сообраќајот на автопатот Демир Капија – Смоквица во ...

Read More »

Средба на Премиерот Заев со Претседателот на Националниот Парламент на Австрија, Соботка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со Волфганг Соботка, претседател на Националниот Парламент на Република Австрија. Претседателот на австрискиот Парламент, Соботка пренесе на премиерот Заев  срдечни поздрави од канцеларот Курц и соопшти дека Австрија продолжува силно да ја поддржува Македонија на евро-интеграцискиот пат, со надеж дека летото 2019 година нашата земја ќе ги започне преговорите ...

Read More »

100-та Седница на Владата на РМ: Нов Ребаланс на Буџетот за 2018 Година

На денешната 100-та седница на Владата на Република Македонија, на предлог на Министерството за финансии, ги разгледа и усвои амандманите на ребалансот на Буџетот за 2018 година предложени на комисиската расправа во Собранието на Република Македонија. Осумте амандмани на седницата на Владата на РМ се прифатени како дополнување на Предлогот за Изменување и дополнување на Буџетот на Република Македонија за ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 06.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни сообраќајот на автопатот Демир ...

Read More »

Премиерот Заев: Текстот на Нацрт Амандманите на Уставот на Република Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска, на прес-конференција информираше за текстот на нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија што ги усвои Владата на 99-та седница, што се одржа денеска. Текстот на нацрт амандманите, како што рече премиерот Заев е создаден согласно договорот од Преспа, како и во согласност со одлуката на Собранието на Република Македонија донесена ...

Read More »

Одбиена е Молбата на Груевски за Одложување на Затворската Казна

Кривичниот суд го одби барањето на екс премиерот Никола Груевски за одложување на затворската казна. Груевски сега има право да поднесе жалба до Кривичниот совет, коj ќе има рок од три дена да се произнесе. Ако и тие ја отфрлат жалбата, Груевски на 8 ноември ќе мора да се јави во истражниот затвор „Скопје“ каде што треба да ја одлежи казната. ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 05.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. На патниот правец Скопје – Велес сообраќајот е нормализиран. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено неколку денови. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин ...

Read More »

Прес конференција на Костадин Костадинов

Почитувани граѓани, почитувани новинари Шемите на антизападниот Христијан Мицкоски со негвоиот ментор и носител на криминалот,Никола Груевски излегоа на виделина. Антизападниот пион Мицкоски, додека бил советник на Груевски, преку неговата „Енрготек ДОО Скопје“ добил согласност за користење вода и закуп на државно земјиште за изградба на хидроцентрали. Во шемите преку оваа компанија е вклучен и Димитар Димовски, актуелен член на Извршниот ...

Read More »