Monthly Archives: November 2018

Премиерот Заев на Светскиот Ден на Ромскиот Јазик

По повод одбележувањето на Светскиот ден на ромскиот јазик, Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев учествуваше и се обрати на настанот. На настанот кој се одржа под покровителство на министерот без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за Роми 2014-2020, Аксел Ахмедовски, свои обраќања имаа и министерот за образование и наука, Арбер Адеми, министерот за култура, Асаф Адеми, ...

Read More »

Османи: Ќе ги Обезбедиме Сите Предуслови за Преговори во Јуни 2019

Заменик Претседателот на Владата, задолжен за Европски прашања Бујар Османи, во рамки на својата работна посета на Брисел, оствари неформален брифинг со претставници на Работната Група при Советот на ЕУ за Западен Балкан (КОВЕБ). На состанокот Османи брифираше за актуелната политичка состојба во земјата, оценувајќи ја политичката климата како позитивна за имплементација на предвидените реформи, особено сега, по првата одлука ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 12.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Намалена видливост поради појава на магла во раните утрински часови од 100 – 150 метри има на патниот правец Скопје – Катланово, а до 100 метри на патните правци Катланово – Велес и Велес – Катланово. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, ...

Read More »

Премиерот Заев и министерката Царовска: 96 лица бездомници добија достоинствени услови за живот, шанса за вработување, а децата им се вклучени во образовниот процес

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, и министерската за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска ги посетија семејствата кои се сместени во привремени живеалишта во прифатниот центар во Визбегово, а коишто досега живееја на отворено, под тврдината Кале. Потенцирајќи дека Владата на Република Македонија и министерството за труд и социјална политика се определени да градат инклузивно општество, Премиерот Заев ...

Read More »

Бектеши: Со подзаконските акти ги потикнуваме домаќинстава за користење на обновливите извори на електрична енергија

Министерот за економија Крешник Бектеши и Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска  учествуваа на јавната расправа за Правилникот за обновливи извори на енергија (ОИЕ) и Уредбата за мерките за поддршка на производството на електрична енергија од обновливи извори на енергија, која се одржа во Стопанска комора на Република Македонија. „Законот за енергетика ги вклучува и барањата за конкурентен процес ...

Read More »

Предизвик за Законот за Судски совет и Законот за судови: Да се дефинираат основите за одговорност кај судиите

„Расправа за предлог-измените во Законот за судовите и Законот за Судкиот совет“ беше темата на денешната конференција на која учествуваше министерката за правда проф. д-р Рената Дескоска, а на која присустваа и претседателот на Здружението на судии, судијата Џемаил Саити, како и г. Клеменс Која – амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, во чија организација е и овој настан. ...

Read More »

Расправа на Тема Одземањето на Мандатот на Груевски

Груевски најдоцна до 8 овој месец треба да се јави на издржување на затворската казна. Во петокот, Кривичниот суд соопшти дека судија за извршување санкции ја одбил молбата на Груевски за одлагање на казната. Поранешниот премиер Груевски беше прогласен за виновен и осуден на двегодишна затворска казна на 23 мај. Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска ќе расправа ...

Read More »

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски Оствари Низа Средби со Претсавници на ЕНП

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа и во текот на денешниот ден, на маргините на самитот на Европската народна партија, оствари низа средби со претсавници на ЕНП и лидери на држави од сестрински партии. Мицкоски оствари средба со Хорст Зехофер, Вице-Кацелар на Германија, Министер за внатрешни работи и лидер на владеачката ЦСУ. Тој зборуваше со Зехофер за политичкиот прогон врз ...

Read More »

Премиерот Заев на Свечената Академија по Повод 70 Години ИНИ

Претседателот на Владата на Република Македонија, како покровител на свечената академија по повод 70 годишнината од основањето на Институтот за национална историја, вчера вечер имаше свое обраќање во Македонската академија на науките и уметностите. Обраќањето на премиерот Заев во го пренесуваме во целост: Голема е честа да се биде дел од овој настан – 70 години од основањето на Институтот ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 08.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ЕВН известува дека од 03.10.2018 година напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни, сообраќајот на автопатот Демир Капија – Смоквица во ...

Read More »