Monthly Archives: November 2018

Премиерот Заев ги Отфрла Шпекулации со Никола Груевски

(интергален транскрипт од новинарските прашања и одговори на Премиерот Зоран Заев на заедничката прес конференција со малтешкиот премиер Мускат) Н.П: Господине Заев, долго се боревте за да го симнете Груевски од власт и знаете дека очекувањата беа многу големи кога станавте премиер. Вечерта откако се изгласа новата влада, пред вашиот штаб дадовте порака до вашите функционери, буквално ќе ве цитирам ...

Read More »

Борбата Против Аерозагадувањето Станува Стратешки Приоритет на Владата на РМ

На денешната седница на Владата на Република Македонија беше разгледан и усвоен предлог за план и мерки за утврдување Програма за намалување на аерозагадувањето во Република Македонија. Соодветно на тоа, на денешната седница е донесена одлука за измени и дополнување на Одлуката на Владата на РМ за утврдување на стратешките приоритети за 2019 година, со која намалувањето на аерозагадувањето се ...

Read More »

Усвоен Предлог-Буџетот за 2019 Година

Владата на Република Македонија на својата 103 седница го усвои Предлог – буџет на Република Македонија за 2019 година, кој ќе биде доставен на усвојување до Собранието на РМ. Вкупните приходи у расходи во Предлог – Буџетот се во рамките на предвидените параметри на Министерството за финансии, и резултираат со намалување на буџетскиот дефицит на ниво од 2,5% од БДП. ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 15.11.2018

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од денес, 15 ноември, стапува на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, ...

Read More »

Министерката Шекеринска на Состанокот на А5 во Будва

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска учествуваше на состанокот на министри од САД-Јадранската повелба (група А5) што се одржува во Будва. На состанокот присуствуваа и министрите за одбрана на Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Црна Гора, како и заменик помошничката на секретарот за одбрана на САД, Лора Купер. Пред почетокот на состанокот Шекеринска имаше работен појадок со заменик помошничката ...

Read More »

Свечено Доделени Наградите „13 Ноември“ на Град Скопје за 2018

Вчеравечер, во Македонската филхармонија, се одржа свеченоста по повод одбележување на 13 Ноември – Денот на ослободувањето на Скопје, на која градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на годинешните добитници, на нашите сограѓани коишто дале свој придонес за негова афирмација, им ги врачи наградите и им се обрати на присутните гости. – Секој град, во својата историја има свои значајни ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 14.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено ...

Read More »

Османи во Брисел на средба со Еврокомесарот Хан

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на посетата на Брисел, оствари работна средба со Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, каде брифираше за напредокот на земјава на полето на имплементацијата на обврските од процесот на европски интеграции. „Планот 18 е веќе усвоен на Влада и неговата имплементација, сега за сега, се одвива ...

Read More »

Премиерот Заев и Министерот Тевдовски на Дебата за Предлог Буџетот за 2019

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со министерот за финансии, Драган Тевдовски, го презентираа предлог Буџетот за 2019 пред новинарите и уредниците од економските редакции на 6 медиуми и на македонските граѓани на телевизиска дебата во Македонската радио телевизија. Телевизиската дебата за предлог Буџетот за 2019, во духот на заложбите за транспарентност и отвореност, како вредности и ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 13.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено ...

Read More »