Monthly Archives: November 2018

Состојба на Патиштата, Среда, 21.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Слаб дожд врне низ целата држава. Поради појава на магла, видливоста на патниот правец Лисец – Попова Шапка е намалена на 50 метри. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 20.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла од 10 – 20 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка ( од с. Гајре до с. Лисец ). Слаб снег провејува на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот.. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини ...

Read More »

Нов План за Вработување 2019, со Рекордни 1,1 Mилијарда Денари

Министерството за труд и социјална политика, Кабинетот на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, Агенцијата за вработување на РМ и другите вклучени чинители започнаа со подготовка на новиот Оперативен план за активни мерки и програми за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2019 години. Тимови составени од претставници на владините институции, центрите за вработување, стопанските комори, УНДП, донаторите ...

Read More »

Започна Нова Дигитална Ера за Македонската Царинска Управа

На 16 ноември 2018 година, Царинската управа го прифати Новиот систем за обработка на царински декларации и акцизни документи (СОЦДАД) кој ќе ја замени досегашната АСИКУДА, истиот беше подготвуван во изминатите 5 години и претставува почеток на Дигиталната ера на Царинската управа. Новиот Систем има за цел да ги замени царинските постапки што се базираат на хартија со електронски постапки. ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Понеделник, 19.11.2018

Забраните за сообраќај на тешки товарни возила, на патните правци Крива Паланка – Деве Баир. и Делчево – г. п. Делчево, се укинати. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози и на места со остатоци од кашест снег по коловозите. Препорачуваме намалена брзина на движење и исклучително внимателно управување со возилата. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 16.11.2018

РАБОТИ НА ПАТ: ЕВН известува дека од 03.10.2018 година напојувањето на тунелите на патот Демир Капија – Смоквица од страна на Демир Капија ќе биде исклучено. Од оваа причина напојување ќе има само од страна на Удово. Доколку дојде до прекин во напојување од двете страни, сообраќајот на автопатот Демир Капија – Смоквица во двете насоки ќе се одвива под посебни услови ...

Read More »

Црногорската полиција потврди дека Груевски влегол и излегол од земјата

Црногорската полиција објави соопштение по информацијата дека експремиерот, Никола Груевски на патот кон Унгарија, поминал низ Албанија, по што влегол во Црна Гора. – По повод наводите кои се објавени во медиумите, како и интересирањето на медиумите по ова прашање, а кои се однесуваат на тоа дали поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски влегол во Црна Гора на 11 ноември ...

Read More »

Министерот за Здравство ветува решавање на Проблематиките со кои се соочува Сестринството

По овонеделните реакции на Унијата на ЗМСТАС предводени од здружението „ЗА НАС“, a во врска со прераспределбата на буџетот за 2019-та година во која медицинските сестри не беа вклучени се случи и средба со министерството за здравство. „Во текот на вчерашниот ден бевме повикани на состанок во кабинетот на министерот за здравство, Венко Филипче каде по краткиот разговор добивме ветување дека решението ...

Read More »

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство.

ВМРО-ДПМНЕ е првата партија во Европа со почесен претседател – криминалец во бегство. Наместо да се крие зад социјалните мрежи и зад конфузните реакции, Мицкоски мора да одговори пред граѓаните: Која била целта на посетите на Мицкоски на Белград и Будимпешта, пред бегството на Груевски? Со кого се среќавал и што правел? Дали токму тие посети имаат врска со планот ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички прогон врз опозицијата. И аболицираниот Зоран Заев и министерот за прогон Оливер Спасовски точно знаеја дека Никола Груевски не е во својот дом, а уште помалку во штабот на ВМРО-ДПМНЕ. Точно знаеја каде е Никола Груевски ...

Read More »