Monthly Archives: November 2018

Потпишан Меморандум за Соработка во Борбата Против Тероризмот Меѓу Македонија и Австралија

Денеска во министерството за внатрешни работи на Република Македонија се одржа средба помеѓу министерот за внатрешни работи на Република Македонија Оливер Спасовски, Директорот на Управата за безбедност и контрарузнавање Горан Николовски и делегација на Комонвелтот на Австралија предводена од Н.Е. Рут Стјуарт, нерезидентен aмбасадор на Австралија за Република Македонија, и Н.Е. Пол Фоли, aвстралиски aмбасадор за борба против тероризам. На ...

Read More »

Претседателот Иванов во Работна Посета на Република Турција

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, од денеска – 26 ноември 2018 година, понеделник, престојува во работна посета на Република Турција, по повод учеството на 9. Самит Босфор, што ќе се одржи во Истанбул. Претседателот Иванов ќе се обрати на отворањето на самитот, чија главна тема годинава е „Одржување на мирот и развојот за сите“. Во рамки на работната ...

Read More »

Шекеринска Презентира Одбранбениот Буџет 2019 Година

Заменик претседателката на Владата на Република Македонија и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска на денешната прес–конференција  го образложи буџетот за одбраната за 2019, кој по десетгодишниот пад, втора година по ред е во нагорна линија и оваа година изнесува 135 милиони евра. „Минатата година одбранбениот буџет порасна за 15%, а зголемувањето за 2019 во споредба со ребалансираниот буџет за 2018 ...

Read More »

Започна со Работа Мешовитиот Управувачки Комитет Помеѓу Владите на Македонија и Германија

Денес, во Владата на Република Македонија, се одржа првиот состанок ма мешовитиот управувачки комитет помеѓу Владите на Р. Македонија и СР Германија, тело кое е формирано на германска иницијатива, а во насока на интензивирање на соработката на двете земји во економското поле. Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, кој е претседавач на телото од македонска ...

Read More »

Предлог Буџетот за 2019 година: Над Педесет Насто Зголемени Средствата за Рамномерен Регионален Развој

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу, денеска присуствуваше на седницата на Советот за развој на Источниот плански регион, што се одржа во Македонска Каменица.                Во присуство на градоначалниците на единаесет општини од планскиот регион, Центарот за развој, на министерот Фазлиу му додели благодарница за посебен придонес во регионалниот развој.               Министерот за локална самоуправа истакна дека и во предлог Буџетот ...

Read More »

Советот за Пензиска Реформа ги Поддржа Корекциите во Пензискиот Систем

Советот за реформа во пензискиот систем одржа седница на која ги поддржа предложените измени и дополнувања на Законот за пензиско и инвалидско осигурување и Законот за задолжително капитално пензиско осигурување. „Како што ветивме овие интервенции ги правиме без да ја зголемиме старосната граница за пензионирање. Пензиите остануваат сигурни и продолжуваат да се усогласуваат двапати годишно. Предложените корекции во пензискиот систем ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Петок, 23.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Намалена видливост од 80м.до 100м.поради магла има на планискиот премин Стража. Сообраќајот на регионалниот пат Р 1202, Маврово – Дебар кај м.в Сенечки ливади, кој поради одрон се одвиваше наизменично, е нормализиран. Јавното претпријатие за државни патишта известува дека успешно е завршено префрлањето на 20kv средно напонско напојување ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Четврток, 22.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. На регионалниот пат Р 1202, Маврово – Дебар кај м.в Сенечки ливади поради одрон сообраќајот се одвива наизменично. Намалена видливост поради магла до 50м од крак Маврово до Стража. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги ...

Read More »

104 Седница на Владата на РМ: Oдобрeн Кредит за Филтри Против Загадување

На денешната, 104 седница, Владата на Република Македонија го разгледа и усвои Предлог моделот за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија, со план за негово воспоставување. На седницата Владата на РМ го задолжи Министерството за внатрешни работи во соработка со надлежните органи на државната управа и други институции да ги координира сите активности кои произлегуваат од реформата на безбедносно-разузнавачкиот ...

Read More »

Премиерот Заев на Дебата во Организација на Сојузот на Борците на РМ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, на покана на Главниот одбор на Сојузот на борците од Народно-ослободителната антифашистичка војна на Македонија (СБНОАВРМ), како и на Градскиот одбор на град Скопје на СБНОАВРМ, учествуваше на дебатата што оваа организација редовно ја приредува на актуелни општествено-политички теми. На дебатата, на која присуствуваа и делегации на повеќе општински одбори на организацијата, ...

Read More »