Monthly Archives: November 2018

Средба со Пратеници за Клинички центар

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче, синоќа во Собранието на Република Македонија одржаа информативна средба со пратениците и ги запознаа подетално со иницијативата за  утврдување на локација за изградба на нов Универзитетски клинички центар. Премиерот Заев и министерот Филипче, поздравувајќи го покажаниот интерес на пратениците да се вклучат во неформалната дебата за изнаоѓање на најсоодветно решение за ...

Read More »

Премиерот Заев на Денот на Даночниците и Даночниот Систем на РМ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, учествуваше на свеченоста по повод одбележувањето на Денот на даночници и на даночиот систем во Република Македонија. Премиерот Заев на настанот во организација на Управата за јавни приходи, имаше свое обраќање кое ви го пренесуваме во целост: Денот на даночниците, утврден според датумот кога пред 71 година беше воведен даночниот систем на ...

Read More »

Премиерот Заев од 16-тиот Министерски Совет на Енергетската Заедница

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со Заменик претседателот на Владата, Кочо Анѓушев и министерот за економија, Крешник Бектеши денеска го отворија 16-тиот Министерски Совет на Енергетската заедница. Посакувајќи им добредојде во Република Македонија, Премиерот Заев на министрите од земјите членки на Енергетската заедница им упати желби за успешна работа. Во своето воведно обраќање понатаму Премиерот Заев ...

Read More »

Поддршката на Владата на РМ за Печатените Медиуми

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност во Владата на Република Македонија, денеска одржа прес конференција на која ја соопшти одлуката на владата за Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018-та година. Според оваа одлука за печатените медиуми во тековната година од Буџетот на Република Македонија се издвоени 50 милиони денари за покривање ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Среда, 28.11.2018

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Намалена видливост поради појава на магла до 80 метри има на планинскиот превој Стража и до 50 метри на планинскиот превој Плетвар. Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку национален парк Галичица) од 15.11.2018 до 01.04.2019 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина до ...

Read More »

Нови Конкретни Мерки за Подобрување на Квалитетот на Воздухот

Заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани Макрадули, заедно со градоначалникот на општина „Ѓорче Петров“, Александар Наумоски денеска информираа за дел од мерките кои Општината ги презема за почиста животна средина и подобрување на квалитетот на воздухот, согласно со Планот за чист воздух, кој е стратешки приоритет на Владата. „Денешната посета на општината има два повода, едниот е акцијата ...

Read More »

Премиерот Заев на Дебатата на Тема „Системски Решенија за Регистрација на Лицата без Документи“

Денеска во Владата на Република Македонија се одржа дебата на тема „Системски решенија за регистрација на лицата без документи и спречување граѓаните да останат без државјанство“. На настанот свои обраќања имаа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска,  шефот на делегацијата на Европската Унија, Самуел Жбогар, шефот на мисијата на ОБСЕ ...

Read More »

Состојба на Патиштата, Вторник, 27.11.2018

Прекин на сообраќајот поради превртено тешко товарно возило на регионалниот пат К.Паланка – село Огут. Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен – Охрид (Отешево- Трпејца, преку национален парк Галичица) од 15.11.2018 до 01.04.2019 е затворен за сообраќај. Од охридската страна возилата со вкупна тежина до 3,5 тони можат да ...

Read More »

105-тата Седница на Владата на РМ

Владата на Република Македонија на денешната 105-та седница го усвои Предлог-Законот за гаранција на Република Македонија на обврските по Договорот за заем за финансирање на набавката на нови автобуси за Град Скопје (ЈСП), кој ќе се склучи меѓу Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) и Јавното сообраќајно претпријатие Скопје. Вкупниот износ на проектот е 12 милиони евра, од кои ...

Read More »

Премиерот Заев на Регионалниот Форум за Имплементација на Истанбулската Конвенција

ИВладата на Република Македонија, Регионалната канцеларија на Обединети нации за родова еднаквост и зајакнување на жените (UN Women), Европската Унија и Советот на Европа, во партнерство со Европското женско лоби денеска официјално го отворија дводневниот Регионален форум „Промовирање на имплементацијата на Истанбулската конвенција во земјите на Западен Балкан и во Турција – Интегрирани политики, инклузивни партнерства“, кој ќе го разгледа ...

Read More »